Inscrierea la cursurile de cosmetica nu este decat un pas pentru o cariera in cosmetologie, chiar daca unul important. Pentru a deveni profesionisti si a avea succes in acest frumos domeniu va trebui sa lucrati permanent, atat la imaginea voastra, cat si la dezvoltarea abilitatilor si cunostintelor. Am discutat in articolele precedente despre ce trebuie sa faceti pentru a va maximiza sansele de succes, iar astazi va oferim cateva sfaturi pentru a profita la maxim de cursurile de cosmetica.

1. Veniti intotdeauna la cursul de cosmetica cu 15 minute mai devreme

Ajungand mai devreme la cursurile de cosmetica de fiecare data, veti avea posibilitatea de a va pregati pentru clasa. Veti avea timp sa va organizati, sa recapitulati ce s-a discutat in clasele trecute si sa gasiti un loc bun in fata clasei. De asemenea, angajatorii sunt in cautare de persoane punctuale, iar scoala de cosmetica este o buna ocazie sa va exersati aceasta calitate.

2. Imbracati-va pentru succes

Adoptati inca de pe perioada cursurilor de cosmetica un cod vestimentar corespunzator, care sa va insoteasca si mai departe in cariera in cosmetologie. Nu uitati, lucram in domeniul frumusetii si asta trebuie sa se reflecte si din modul in care ne prezentam.

3. Respectati-va colegii de la cursul de cosmetica

Acest sfat poate sa para unul evident, dar este usor de uitat, in special daca ati avut o zi proasta. Veti lucra insa intr-un domeniu in care atitudinea fata de client este cruciala, iar cursurile de cosmetica sunt o ocazie foarte buna de a va exersa abilitatile de client service.

4. Acordati atentie totala instructorilor de la cursul de cosmetica

Instructorii de cosmetologie sunt acolo pentru ca le place ceea ce fac, sunt persoane de succes in domeniul in care lucreaza si vor sa va ajute sa reusiti in cariera aleasa. Aratati-le respect si acordati atentie la tot ce au de spus. Ei va vor oferi informatii pe care nu altfel nu le veti mai auzi. De asemenea, pot sa va spuna si lucruri pe care nu vreti sa le auziti, dar trebuie sa acceptati critica constructiva pentru a va dezvolta in continuare abilitatile.

5. Profitati din plin de invitatii de la cursul de cosmetica

Persoanele invitate la cursurile de cosmetica pentru a oferi demonstratii sau know-how sunt resurse nepretuite, de care trebuie sa va folositi. Un vorbitor poate fi manager de salon, distribuitor de produse, sau expert in industrie. Treaba voastra este de a va pregati inainte de curs, astfel incat sa fiti pregatiti cu intrebari. Aceasta este, de asemenea, o modalitate de a va construi o retea de cunostinte care va va ajuta in viitor.

6. Practice makes perfect

La fel ca un atlet profesionist, care exerseaza zi de zi pentru un concurs, aveti nevoie de practica continua pentru a va dezvolta abilitatile si tehnica. Veti beneficia de numeroase ore de practica in timpul cursului de cosmetica, insa este indicat sa exersati si in afara scolii – exersati cu ajutorul prietenilor, rudelor, cunostintelor.

7. Puneti bazele unei imagini de profesionist

Chiar daca acum sunteti studenti, va pregatiti sa deveniti profesionisti in domeniul cosmetologiei. Unul dintre cele mai importante lucruri pe care trebuie sa le faca un profesionist in orice domeniu este sa isi construiasca si sa mentina o imagine constanta. Acesta va diferentiaza de competitori, defineste ceea ce sunteti si ofera o modalitate pentru clienti de a se identifica cu brand-ul construit. Incepeti sa lucrati la imaginea voastra inca din timpul scolii de cosmetica si profitati de sfaturile profesorilor.

Alatura-te discutiei!

comentarii

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail