Transpiratia este o reactie naturala a organismului fiintelor vii, atat in lumea vegetala, cat si in cea animala. In corpul omenesc, transpiratia este produsa de glandele sudoripare. Acestea sunt de 2 feluri: glande ecrine si glande apocrine (sursa). In momentul in care creste temperatura corporala, glandele ecrine (care sunt dispuse pe aproape intreaga surafata a corpului) secreta o substanta majoritar compusa din apa si saruri, dar si din alte substante (uree, diversi electroliti), care are rolul de a raci pielea la suprafata. Aceasta transpiratie, produsa de corp in scopul reglarii temperaturii corpului, nu are un miros deranjant.

Glandele apocrine, care sub influenta stresului emotional, secreta o substanta mai densa, ce este impinsa la suprafata pielii. Aici, intalnindu-se cu bacteriile din mediul extern, care se afla pe tegument, transpiratia se degradeaza, cauzand mirosul neplacut. Intensitatea mirosului, dar si cantitatea transpiratiei pot fi influentate de alimentele pe care le consumam, de medicamente sau probleme de sanatate.

Desi este un fenomen la care nu ne gandim cu atentie, transpiratia variaza de la o persoana la alta, ca alcatuire si, mai ales, cantitate. Aceasta din urma, cantitatea, poate indica afectiuni medicale. Exista 2 situatii, atunci cand corpul transpira prea putin sau deloc (anhidroza) si iti pune sanatatea in pericol, pentru ca temperatura nu este reglata in corp, si varianta in care corpul transpira in exces (hiperhidroza). Aceasta din urma poate avea diverse cauze, precum mostenirea genetica, alimentatia (alcoolul, cafeina, condimentele sau mancarea si bautura fierbinti) sau diferite boli (tuberculoza, malaria, unele forme de cancer, hipertiroidismul, hipoglicemia sau raceala insotita de febra).

O persoana sanatoasa transpira atunci cand temperatura ambientala este ridicata sau foarte scazuta, cand face efort fizic sau cand este stresata, emotionata sau nervoasa. Este important sa iti monitorizezi nivelul transpiratiei si sa vizitezi un medic endocrinolog, daca apar modificari semnificative ale mirosului sau cantitatii transpiratiei tale. Fata, palmele, talpile, spatele si scalpul sunt zonele in care oamenii transpira cel mai mult.

Pentru a combate efectele neplacute ale transpiratiei, exista mai multe metode de protectie (sursa), invazive sau neinvazive, mai mult sau mai putin costisitoare, pe care ti le prezentam in continuare:

  • Deodorantele – de obicei au la baza alcool, elimina mirosul neplacut, dar nu si transpiratia;
  • Antiperspirantele – blocheaza transpiratia, nepermitand glandelor sudoripare sa o impinga la suprafata pielii. Aceste cosmetice pot provoca iritatii ale tegumentului;
  • Lontoforeza – este un tratament prin care dermatologul introduce, prin intermediul unui aparat, un curent de joasa tensiune la nivelul zonei afectate;
  • Toxina botulinica (botoxul) – este folosita, asemenea tratarii ridurilor, pentru efectul ei care paralizeaza anumiti muschi, in scopul blocarii glandelor sudoripare. Acest tratament blocheaza secretia transpiratiei, dar nu si mirosul neplacut, dureaza 4 luni, iar injectarea poate fi dureroasa;
  • Medicamentele anticolinergice – medicul le poate prescrie in cazuri speciale, insa pot aparea efecte adverse, precum senzatia de gura uscata, constipatie, retentie urinara, vedere incetosata etc;
  • Chirurgia – in cazuri extreme, glandele sudoripare, la nivel local (axile, de exemplu), pot fi extirpate. O alta metoda chirurgicala (mai complexa) este simpatectomia toracica endoscopica, prin care nervii simpatici, care comunica cu glandele sudoripare, sunt taiati. Exista riscul ca transpiratia blocata la nivelul axilelor sa fie exteriorizata in alte zone (pe spate, in spatele genunchilor).

Cum aratam mai sus, transpiratia nu este prezenta (si deranjanta) doar la subrat. Aceasta apare localizat in mai multe zone ale corpului sau, in functie de diversi factori interni sau externi, chiar pe toata suprafata lui.

Exista cateva metode de ameliorare a efectelor neplacute ale transpiratiei pe care le putem folosi acasa. Aceste „trucuri” ar trebui sa fie cunoscute de cosmeticiene, pentru a putea indruma clientele spre solutii benefice, usor de aplicat. Nu uita ca in permanenta vei avea nevoie sa fii bine informata pentru a putea raspunde intrebarilor, dar si sa vii in ajutorul clientelor tale. Acest lucru te va face sa devii o buna profesionista. Iata, in continuare, cateva dintre practicile pe care le poti comunica persoanelor care se confrunta cu transpiratia excesiva.

Imbaierea zilnica va mentine corpul curat, departe de bacteriile care, in contact cu transpiratia, cauzeaza mirosul neplacut. Purtarea hainelor din fibre naturale (bumbac, lana, matase) ii va permite pielii sa respire. Acest lucru este valabil si pentru picioare, care reactioneaza mai bine incaltate in sosete din bumbac si pantofi din piele naturala. Transpiratia picioarelor poate fi redusa sau indepartata prin ingiena regulata, stergerea sau uscarea atenta dupa baie, folosirea cremelor, spray-urilor sau pudrei antiperspirante, schimbarea sosetelor minimum o data pe zi, alternarea incaltamintei. Tehnicile de relaxare, precum yoga, meditatia etc pot fi de ajutor, dar si schimbarea dietei, in cazul in care identifici ca alimentele fierbinti sau prea condimentate iti influenteaza mirosul transpiratiei.

Alatura-te discutiei!

comentarii

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail