Primul act de responsabilitate din viata oricărui copil a fost, probabil, in scoala primara, cand a trebuit să inteleagă ce inseamna semnatura lui in tabelul cu protectia muncii in timpul orelor de curs. Ei bine, la Scoala de Cosmetologie, se învață despre infinit mai multe responsabilitati insa igiena si sterilizarea s-ar putea atraga atentia cursantilor in mod particular. Pentru ca inainte de a deveni cosmeticieni, cursantii trec prin experienta de client, prin urmare stiu ca aceste doua masuri preocupa pe toata lumea inca de dinainte de a intra intr-un salon de cosmetica.

Atata vreme cat siguranta clientului si siguranta cosmetologului sunt asigurate, se pot evita situatii de neglijenta care ar putea afecta reputatia cosmetologului, reputatia salonului si, mai ales, ar putea fi pedepsite prin lege.

Un nivel sporit de grija pentru igiena este perceput drept indicator al calitatii si securitatii ingrijirilor si este temelia prestigiului unei institutii cosmetice. O buna formare a personalului, o strategie de prevenire si de control a situatiilor neprevazute prin sterilizare pot indica tanarului cosmetician ca un anumit salon este un loc bun de munca. Orice abatere de la norme ar trebui sa ridice semne de intrebare. Dar, pana la reguli si dispozitii legale, trebuie lamuriti niste termeni.

Care este diferenta dintre masurile antiseptice, dezinfectie si sterilizare?

Antisepsia sau masurile antiseptice presupun spalarea mainilor si dezinfectia pielii. De ce este ea esentiala? Pentru ca prin spalarea mainilor prevenim infectiile care pot fi contactate prin micoorganismele tranzitorii de pe suprafata pielii.

Cum se spala corect mainile? Timp de 30 de secunde – 1 minut trebuie frecate viguros mainile avand grija sa fie acoperite toate suprafetele, dupa umezire si sapunire. Se poate folosi un sapun simplu sau se poate utiliza un sapun antiseptic cu activitate bactericida ori detergenţi sau alte produse de spalare ce conţin substanţe antimicrobiene;

Dezinfectia este procesul prin care se distrug majoritatea microorganismelor patogene de pe obiectele din mediul de lucru. Exceptie fac doar sporii bacterieni. E important de tinut cont ca riscurile de raspandire ale unei potentiale infectii nu sunt eliminate de faptul ca sala de procedura luceste de curatenie. In general, dezinfectia se realizeaza prin folosirea unor substante chimice dezinfectante cunoscute drept produse biocide.

Produsele biocide, asa cum sunt definite de actele normative, sunt acele substante active si preparatelecontinand una sau mai multe substante active, conditionate intr-o forma in care sunt furnizate utilizatorului, avand scopul sa distruga, sa impiedice, sa faca inofensiva si sa previna actiunea sau sa exercite un alt efect de control asupra oricarui organism daunator, prin mijloace chimice sau biologice.

E bine de stiut ca un produs etichetat cu sintagma „detergent dezinfectant“ are ca actiune principala curatarea, in vreme ce un produs etichetat ca „dezinfectant“ va efectua dezinfectia propriu-zisa.

Dezinfectia instrumetelor de lucru si a echipamentelor cosmetice inainte si dupa utilizare este un alt aspect important. Alegerea metodei de dezinfectie si/ sterilizare are de-a face cu tipul de instrumente folosite.

Sterilizarea este procesul indispensabil care garanteaza siguranta clientului, a cosmeticianului si a tuturor clientilor institutiei, pana la urma. In Romania, desi nu exista studii care sa confirme, exista, inca, saloane in care sterilizarea, in ciuda reglementarilor legislative, este optionala. De fapt, multe cazuri de infectare cu virusul hepatic B sau C isi au sursa in aceste saloane precare de cosmetica.

Pe scurt, sterilizarea este de doua feluri: Atunci cand sterilizarea se face cu ajutorul unui aparat de sterilizare, trebuie sa se respecte strict recomandarile producatorului si timpul de contact recomandat. Daca se folosesc sterilizanţi chimici, instrumentele trebuie dezinfectate inainte de sterilizare.

Pentru detalii suplimentare cu privire la curatare, dezinfectie si sterilizare, puteti consulta amanuntit Ordinul 261 din 6 februarie 2007 (Ordinul 261/2007) pentru aprobarea Normelor tehnice privind curatarea, dezinfectia si sterilizarea in unitatile sanitare.

Am amintit mai sus in corpul textului despre norme legislative cu privire la siguranta si igiena, obligatorii intr-un salon de cosmetica. Studiate cu atentie, acestea elimina orice fel de dilema de procedura. De aceea, v-am facut o selectie cu prevederi din Ordinul privind aprobarea Normelor de igiena pentru cabinetele de infrumusetare corporala nr. 1136/2007, publicat in Monitorul Oficial, Partea I nr. 626 din 12/09/2007.

Art. 2

1) Cabinetul trebuie sa aiba incinte separate pentru fiecare dintre urmatoarele activitati:

c) pastrarea echipamentului, instrumentarului si a articolelor curate, dezinfectate si sterile, in dulapuri separate si inchise, in spatii lipsite de praf si umiditate, la care au acces numai persoanele autorizate;

(2) Se accepta amenajarea cel putin a unui spatiu pentru curatarea, dezinfectia, sterilizarea instrumentarului si a materialelor refolosibile, in camera de desfasurare a procedurilor.

Art. 3

Asigurarea igienei mainilor operatorului/ esteticianului se face respectandu-se urmatoarele reguli:

a) spalarea mainilor se face cu sapun antibacterian si apa curenta potabila;

b) uscarea se face cu prosoape sau servete de unica folosinta sau prin folosirea unui aparat de uscare amainilor;

c) dezinfectia mainillor se face cu un produs biocid, destinat dezinfectiei mainilor.

Art. 4

(1) Igiena mainilor este obligatorie in urmatoarele situatii, respectandu-se conditiile prevazute la art. 3:

a) inainte si dupa efectuarea procedurii;

b) cand se contamineaza accidental cu sange, fluide corporale sau secretii;

c) dupa indepartarea manusilor de protectie;

d) dupa folosirea toaletei;

e) inainte si dupa servirea mesei.

(2) Unghiile operatorului vor fi taiate scurt si curate.

(3) In situatia in care operatorul/esteticianul prezinta la nivelul mainilor leziuni, iritatii sau orice alta afectiune dermatologica, se interzice practicarea procedurii pana la vindecarea acestora.

Art. 5

(1) Cabinetelor in care se desfasoara activitati de infrumusetare li se aplica dispozitiile Ordinului ministrului sanatatii publice nr. 261/2007 pentru aprobarea Normelor tehnice privind curatarea, dezinfectia si sterilizarea in unitatile sanitare, publicat in Monitorul Oficial al Romaniei, Partea I, nr. 128 din 21 februarie 2007, cu modificarile ulterioare.

(2) Suprafetele, instrumentele, echipamentele si accesoriile utilizate trebuie curatate, dezinfectate si/sau sterilizate, conform prevederilor legale in vigoare, respectandu-se recomandarile producatorului.

(3) Materialele, instrumentele, accesoriile si echipamentele de unica folosinta se folosesc pentru un singur client.

(4) Toate echipamentele, instrumentele si materialele de unica folosinta trebuie indepartate imediat dupa ce au fost folosite la un client.

(5) Procedurile pentru operatiile de sterilizare, recomandate de catre producatorul aparatului utilizat in acest scop, trebuie sa fie disponibile in cursul actiunilor de inspectie.

(6) Se admite posibilitatea sterilizarii instrumentarului intr-o unitate sanitara specializata. Daca sterilizarea se efectueaza in alta parte decat locatia cabinetului, trebuie sa se faca dovada sterilizarii prin urmatoarele documente:

a) contractul incheiat intre cele doua parti;

b) data sterilizarii si numele persoanei care a executat sterilizarea;

c) cantitatea si tipul de instrumentar sterilizat;

d) tipul de sterilizare folosit, parametrii de sterilizare, tipul de aparat folosit;

e) conditiile de transport al instrumentarului sterilizat.

(7) Se utilizeaza doar produse biocide, autorizate conform prevederilor Hotararii Guvernului nr. 956/2005 privind plasarea pe piata a produselor biocide, cu modificarile ulterioare.

(8) Solutiile de lucru din produse biocide, utilizate pentru dezinfectie, se prepara, se pastreaza si se utilizeaza conform instructiunilor producatorului.

(9) Toate recipientele si containerele, altele decat ambalajul original al producatorului, folosite pentru dezinfectie, trebuie etichetate adecvat in privinta continutului, concentratiei si datei la care solutiile de lucru au fost preparate.

(10) Echipamentul electric, care nu poate fi imersat in lichid, trebuie curatat prin stergere si pulverizat cu un produs biocid.

(11) Instrumentarul care necesita sterilizare trebuie sa fie impachetat individual in ambalaje aprobate pentru sterilizare sau in seturi care sunt folosite pentru o singura procedura. Ambalajele trebuie inscriptionate cu data sterilizarii si numele persoanei care a efectuat sterilizarea. Ambalajele cu instrumentele sterilizate trebuie mentinute in conditii corespunzatoare de asigurare a sterilizarii si depozitate intr-un loc inchis, lipsit de umiditate si praf, la care exista acces controlat. Este obligatorie afisarea interdictiei de acces al persoanelor straine in locul/camera de pastrare a obiectelor si echipamentelor curate, sterile sau dezinfectate.

(12) Fiecare pachet cu instrumentar sterilizat trebuie monitorizat in privinta sterilizarii, utilizandu-se indicatorii chimici sau biologici.

(13) Procedurile de sterilizare efectuate conform recomandarilor producatorului aparatului se inregistreaza si trebuie sa fie disponibile in cursul actiunilor de inspectie.

(14) Inregistrarile scrise cu privire la procedurile zilnice de sterilizare si dezinfectare, efectuate conform prevederilor Ordinului ministrului sanatatii publice nr. 261/2007, cu modificarile ulterioare, se pastreaza de catre persoana responsabila.

(15) Inregistrarile procedurii sterilizarii trebuie sa cuprinda urmatoarele:

a) metoda si parametrii de sterilizare;

b) data sterilizarii;

c) cantitatea si tipul de instrumentar sterilizat;

d) numele sau initiala persoanei care a sterilizat instrumentarul;

e) monitorizarea sterilizarii prin indicatorii chimici sau biologici.

(16) Instrumentarul sterilizat si depozitat conform prevederilor legale in vigoare, care nu a fost folosit in decurs de 24 de ore de la data sterilizarii, trebuie resterilizat inainte de folosire, exceptie facandu-se pentru instrumentarul presterilizat.

(17) Persoana responsabila cu sterilizarea instrumentarului trebuie sa demonstreze in cadrul inspectiei ca procedurile de sterilizare au fost executate corect si optim.

(18) Daca se folosesc instrumente presterilizate, trebuie sa existe documentatia furnizata de producator in care sa fie descrisa metoda de sterilizare si precizate recomandarile de depozitare si mentinere a sterilitatii. Aceasta documentatie trebuie furnizata in cursul actiunilor de inspectie. Persoanele responsabile cu depozitarea si manipularea instrumentarului sterilizat trebuie sa respecte instructiunile producatorului de mentinere a sterilitatii.

(19) Fiecare cabinet sau locatie temporara trebuie sa mentina inregistrarile privind dezinfectia si sterilizarea disponibile in timpul actiunilor de inspectie si acestea trebuie sa cuprinda urmatoarele:

a) date despre produsul biocid folosit (denumire comerciala, aviz sanitar, fisa de securitate);

b) domeniul pentru care produsul biocid este folosit;

c) data, frecventa dezinfectiei;

d) numele persoanelor care sunt responsabile cu dezinfectia.

(20) Curatenia trebuie efectuata la sfarsitul sau la inceputul programului de lucru, precum si ori de cate ori este necesar, de catre personal calificat.

(21) Deseurile periculoase rezultate in urma activitatilor se colecteaza separat, se depoziteaza, se transporta si se neutralizeaza, in conformitate cu prevederile Ordinului ministrului sanatatii si familiei nr. 219/2002 pentru aprobarea Normelor tehnice privind gestionarea deseurilor rezultate din activitatile medicale si a Metodologiei de culegere a datelor pentru baza nationala de date privind deseurile rezultate din activitatile medicale, cu modificarile ulterioare.

Alatura-te discutiei!

comentarii

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail