Te-ai gandit vreodata cat de importanta este pielea pentru noi? Dar ca atunci cand folosesti un gel de dus, un sapun, o crema de fata sau o lotiune de corp, acestea pot produce alergii la unele ingrediente componente sau pot fi incompatibile cu tipul tau de piele? Pe internet exista, si probabil ai citit o parte dintre ele, foarte multe materiale care pun la indoiala siguranta produselor cosmetice pe care le aplicam pe pielea noastra. In continuare, iti propunem sa vedem cat de adanc si cat de mult ajung ingredientele dintr-un produs cosmetic in corpul uman.

Pielea este cel mai mare organ (pentru ca, da, este un organ) al nostru, masurand aproximativ 2 mp. Acesta este invelisul aproape neintrerupt al corpului uman si, dincolo de factorul estetic, are rolul de a-ti proteja intreg organismul, creand o bariera de securitate a corpului cu mediul exterior, aparandu-te de factorii nocivi, precum bacteriile, razele UV etc.

Asadar, pielea este un intreg sistem de protectie, de-a dreptul fascinant. Tot tegumentul (pielea) este cel responsabil cu reglarea temperaturii corpului, gestionarea nutrientilor si pierderea de apa – transpiratia (despre care te invitam sa citesti intr-o postare viitoare).

Pielea este formata din 3 straturi: epiderma, derma si hipoderma (in ordine, de la suprafata spre interior). Stratul de deasupra, epiderma (sursa), este, la randul ei, formata din multistraturi, ea fiind „poarta de acces” spre corpul tau a substantelor din mediul extern. Primul multistrat este cel cornos, creat din celule moarte (in special keratina) si diferite substante ceroase, care actioneaza ca un zid de protectie in fata umiditatii externe, a produselor chimice, a razelor ultraviolete, si, nu in ultimul rand, garda ta de corp impotriva lumii bacteriene. La nivelul lui se face absorbtia.

Produsele straine pot ajunge in corpul nostru prin mai multe canale: prin celule (intracelular), printre celule (intercelular) sau prin foliculii de par si orificiile glandelor sudoripare. Cea de-a doua, penetrarea intercelulara este cea mai frecventa.

Trebuie sa facem o distinctie intre penetrare si absorbtie. Cea din urma este cruciala avand in vedere ca implica masurarea riscului chimic al componentelor produselor cosmetice asupra pielii. Penetrarea pielii reprezinta cantitatea de substante chimice care se afla in stratul superior si stratul inferior al pielii. In timpul penetrarii, corpul inca nu absoarbe substantele chimice si acestea nu afecteaza organismul. Absorbtia pielii apare cand substantele chimice distrug bariera pielii pentru a ajunge la sange (sursa). Substantele chimice pot deveni riscante in urma absorbtiei si a efectelor acestui proces, atunci cand sunt aplicate in cantitati prea mari sau au concentratii mai mari decat cele permise.

De aceea, mereu este foarte important ca toate cosmeticele pe care le aplici pe piele sa aiba o sursa sigura. Ca si cosmetician ai datoria de a chestiona si a cerceta produsele cu care vei lucru, iar recomandarile tale sa nu se bazaze doar pe ratiuni de marketing.

Fii informata si alege intotdeauna ce este mai bun pentru tine si clientii tai!

Alatura-te discutiei!

comentarii

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail