Multe persoane si-au inceput meseria de cosmetolog focusate pe o anumita imagine asupra carierei lor, despre cum ar putea fi si ce ar putea sa faca odata ce scoala a luat sfarsit. Imaginea este de multe ori deformata, datorita conceptiilor exterioare, influentei media etc.

In decursul experientei noastre am intalnit persoane care doreau sa isi inceapa o cariera in cosmetologie desi nu fusesera niciodata intr-un salon de cosmetica. Motivele care stau la baza alegerii unei cariere in cosmetologie / estetica sunt diferite: independenta in program si venituri, sentimentul de a ajuta pe cineva intr-o problema personala si intima, dorinta de a lucra in spa-uri internationale etc.

In primele luni ca si angajat, sigur ti-au venit multe intrebari in minte, pe care probabil in timpul scolii le-ai neglijat:

  • cat timp dureaza pana imi voi face o clientela fidela?
  • in ce regim de lucru este cel mai bine sa lucrez (spa, centru de cosmetica, independent)?
  • pana la urma, cati bani voi castiga?

La inceput de practica, atunci cand numarul clientilor nu este asa de mare, vor aparea diferite sentimente care te vor face sa iti pui la indoiala decizia si viitorul in aceasta meserie. Stiati ca, aproximativ 40% dintre absolventii de cursuri de cosmetologie, renunta dupa primul an de practica, reorientandu-se, fiindca isi pierd focusul final pe parcurs, simtindu-se descurajati?

Neli Pfeiffer si Adriana Popovici, lectorii principali ai Scolii de Cosmetologie Apiestetic, au impartasit din experienta lor de peste 30 de ani, cativa pasi principali, necesari pentru a schita un plan general de cariera. Scopul acestui plan este sa nu te „abati” de la drumul inceput, sa mentinta gradul de motivatie crescut si sa elimine eventualele indoieli pe parcurs:

1. Cerceteaza bine piata angajatorilor si nivelul salariilor!

Venitul financiar la inceputul unei cariere, in special in domeniul de prestari servicii, este destul de mic. La aceasta se adauga si efortul de a atrage si mentine clientele fidele. Exista situatii in care nu ai avut nici o programare in timpul zilei, iar singura programare care era pusa la sfarsitul programului, intarzie. Vor fi situatii similare care vor fi demotivante, de aceea doar persoanele cu adevarat dedicate acestei meserii reusesc sa treaca de primul sau al II-lea an. Inainte de inscierea la scoala, este indicat sa te interesezi asupra eventualului venit de inceput si sa cantaresti daca poti trai din el sau nu. Poti sa vezi situatia din urmatoarea perspectiva: fermierii isi planteaza recolta in primavara si strang rodurile in toamna. Pe parcursul verii, acestia nu fac decat sa intretina cultura, sa o curete de burieni, sa o ude etc. Pot dura ani pana vei ajunge sa iti construiesti un portofoliu de clienti solid. Crezi ca ai motivarea necesara sa iti atingi acest scop? Daca nu, daca vrei rezultate imediate, atunci ar fi bine sa reconsideri aceasta decizie.

2. Planificarea carieri – cu atat mai devreme, cu atat mai bine!

In regula, daca ai gasit motivatia necesara sa incepi aceasta meserie atunci trecem la urmatorul pas. Gandeste-te cum ar trebui sa arate cariera ta astfel incat tu sa devi 100% implinit(a). Ce tip de clientela ti-ar placea sa ai? Ti-ar placea sa lucrezi intr-un centru de cosmetica, day-spa, resort-spa sau sa intri in domeniul consultantei? Ce anume te atrage ce mai mult: castigurile, prestigiul sau ideea de lucra independent? Fiecare alegere are avantajele si dezavantajele sale. Nu astepta sa dai raspunsurile acestea pana cand incepi sa aplici pentru diferite posturi. Contureaza-ti planul inca din timpul scolii.

3. Nu iti schimba locul de munca foarte des!

Aceasta solutie, de ati schimba locul de munca, este cea mai la indemana atunci cand intervin greutatile, insa nu este ideea cea mai buna. Un angajator va deveni suspicios cand pe CV-ul tau vor aparea 4 angajatori in decursul unui singur an. In plus, de cate ori iti schimbi angajatorul vei da 2-3 pasi inapoi in cariera ta. Pentru a evita acest lucru, cerceteaza piata angajatorilor inainte de a aplica, mai intai ca si client, apoi, daca ai ocazia, stai de vorba cu un angajat si incearca sa obti informatii suplimentare. Un angajat multumit va avea intotdeauna o atitudine pozitiva si va lucra cu drag.

4. Invata tehnici de vanzari si de „customer service”

Un venit suplimentar si usor vor fi bonusurile din vanzarile produselor. Aici este o linie fina pe care trebuie sa o pastrezi, intre a nu deveni prea insistent fata de clientul tau si a-ti face targetul de vanzari. Tehnici de vanzari si relatii cu clientii le poti regasi in carti, audio-bookuri, traning-uri specializate. Important este sa iti gasesti propriul stil, care va functiona, iar tu vei striga de 3 BINGO:

  1. clientii iti vor multumi pentru sfaturi si produse,
  2. angajatorul de va iubi fiindca ii vei creste veniturile,
  3. castigul tau va fi pe masura.

Vezi urmatorii 4 pasi ai unui plan de succes in cosmetologie!

Alatura-te discutiei!

comentarii

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail