Stiai ca scoala de cosmetica clasica si traditioanala avea o durata de 2 ani de zile, similara cu scoala de esteticieni din Europa din acest moment? In urma reformei de invatamant, meseria de cosmetician a fost reincadrata, iar orele de teorie si practica diminuate. Astfel s-au comprimat materii care ar trebui studiate si practicate timp de 2 ani de zile, intr-un timp cu 3/4 mai scurt.

Consideram ca invatarea si asimilarea unei meserii noi necesita timp, atat pentru predare cat si pentru sedimentarea informatiilor, astfel incat elevii / cursantii sa capate siguranta de sine, sa se acomodeze cu work-flow-ul dintr-un cabinet de cosmetica si sa fie cat mai pregatiti pentru piata de beauty.

Desi 9 luni de zile, pare un timp destul de mare, a invata o meserie noua in zilele noastra necesita din partea cursantului resurse atat financiare, cat si de timp si emotionale. Predarea efectiva a materiei se poate concentra intr-un timp relativ scurt, insa asimilarea individuala dureaza de la 3-4 luni pana la un an. Apoi intervine si necesarul de experienta pe care trebuie sa il abia o cosmeticiana, pentru a avea sanse cat mai facile de angajare.

Alatura-te discutiei!

comentarii

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail