Lectorii Scolii de Cosmetologie Apiestetic, Neli Pfeiffer si Adriana Popovici, sunt practicieni ai acestei meserii de peste 30 ani. Au parcurs toate etapele unei meserii – decizia de a urma cosmetologia, scoala, inceputurile (ucenicia) etc. Datorita faptului ca au trecut prin toate aceste etape si au ajuns la maturitate in cariera lor, isi doresc sa sprijine acele persoane care au nevoie de o schimbare in cariera sau se simt puternic atrase de aceasta meserie, dar nu au capacitatea financiara pentru acest lucru.

Alegerea acestei cariere nu este usoara, desi unele persoane o fac datorita ‘feelingului’ si la modul superficial, pe cand altele se documenteaza serios pe site-uri, persoane cunoscute, carti de specialitate.

In aceasta serie de cursante, Scoala de Cosmetologie Apiestetic a oferit acesta bursa lui Tache Lizica (47 ani), clienta a Centrului de Frumusete si Sanatate Apiestetic de aproximativ 20 de ani.

Neli Pfeiffer: “Lizica este tipul de clienta care tot timpul a fost interesata de tehnicile si procedurile cosmetice, de produsele pe care i le recomandam. Atunci cand posibilitatile materiale i-au permis, nu a ezitat sa se rasfete si sa se ingrijeasca asa cum merita.”

Tache Lizica “Prin intermediul ingrijirii profesionale lunare mi se conferea confortul in propria-mi piele si totodata increderea. Stim cu totii cat de importanta este increderea in sine, iar aceasta incredere cunoaste apogeul atunci cand exista echilibru intre spirit, minte si corp.”

Povestea Lizicai este un exemplu care se regaseste destul de des pe piata muncii din Romania – mentinerea unui singur post intr-o singura companie timp de mai multi ani, care in sine nu aducea decat satisfactii materiale, iar odata cu venirea crizei din 2009 si acestea sunt sensibil coborate. Conditiile de lucru generale schimbandu-se din rau in mai rau. Persoane capabile, ambitioase si muncitoare, care nu se mai afla in ‘targetul’ corporatiilor sunt nevoite sa “o ia de zero”.

Urmarind povestea Lizicai si stiind nevoia ei de schimbare, am luat decizia sa o sprijinim sa isi transforme un vechi si indragit hobby intr-o adevarata meserie.

“Spijinul doamnei Neli Pfeiffer imi ofera perspective mai bune, deoarece aceasta m-a facut sa descopar tainele cosmeticii inca de cand eram clienta, iar acum practicarea acestei meserii, unde imi pot exercita simtul estetic si grija pentru frumos si pentru alte persoane, ma face sa cred in cariera mea si in puterea mea de munca.” Tache Lizica

Parcursul Lizicai in cadrul Scolii pana in acest moment este unul bun, fiind una dintre cele mai dedicate eleve. Face eforturi sa faca fata programului incarcat, intrucat nu si-a permis sa renunte inca la actualul job, iar Scoala ii ocupa destul de multe seri tarzii in timpul saptamanii.

Neli Pfeiffer “Sunt bucuroasa atunci cand stiu ca pot ajuta pe cineva, mai ales prin intermediul cosmeticii, iar evolutia Lizicai imi da speranta ca intr-o buna zi va deveni o adevarata profesionista in domeniul cosmetologiei”.

bursa-cursuri-cosmetica-2

Alatura-te discutiei!

comentarii

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail