O scoala de cosmetica trebuie sa va ofere cursuri dinamice si interactive. Acestea trebuie sa inceapa cu o sectiune teoretica, bogata in informatii si bine structurata. Apoi accentul trebuie sa cada pe lectiile practice, pentru ca apoi cursantii sa poata sa puna in practica tehnicile invatate.

Informatiile invatate in scoala de cosmetica nu trebuie sa acopere doar cosmetica decorativa (pensat, epilat, vopsit, aplicat gene false, permanent gene, machiaj profesionial), ci si aspecte de cosmetologie generala (anatomie, dermatologie, nutritie, apifito-aromo terapie), precum si de psihologie si de marketing.

Grupele de elevi ai unei scoli de cosmetica nu trebuie sa depaseasca 12-15 persoane, asigurand astfel fiecarei cursante timpul necesar pentru a stapani tehnica, precum si suficienta atentie din partea profesorilor.

In general, un curs de cosmetica va avea un orar alcatuit in functie de numarul de cursante si de disponibilitatea acestora.

Alatura-te discutiei!

comentarii

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail