Prima serie din acest an de eleve ale cursurilor de cosmetica organizate de Scoala de Cosmetologie Apiestetic se afla deja la jumatatea cursului. Primele luni au insemnat acomodare, cunoastere si introducere in lumea cosmeticii si cosmetologiei.

Am inceput cursurile de cosmetica cu notiuni de istorie, elevele constientizand si intelegand ca avem o scoala de cosmetica romaneasca de traditie si de mare valoare pe cale de disparitie, care trebuie readusa la adevarata sa valoare.

In primele luni ale cursului de cosmetica am aprofundat cunostintele despre piele (anatomie si patologii), am invatat cat de importanta este mantaua hidrolipidica a pielii, lucru esential in intelegerea afectiunilor cosmetice ce apar la nivelul pielii si tratarea acestora.

cursuri-cosmetica-2

Tipurile de ten si clasificarea acestora este un capitol la care am lucrat intens in scoala de cosmetica, diagnosticarea corecta fiind una dintre atributiile cele mai importante ale unei bune cosmeticiene. Am facut nenumarate exercitii de diagnosticare si scheme teoretice generale de tratament.

Surprinzator, dupa un timp foarte scurt, bombardamentul de informatii a dat roade – limbaj profesionist, gandire proactiva, mentalitate noua… pasi mici si siguri spre acesta noua profesie, cea de cosmetolog.

Aprilie a fost luna in care „am intrat” cu elevele cursurilor de cosmetica in cabinet. Au fost emotii, o senzatie usor ciudata caci nu mai erau in postura de client, ci in postura de cosmetician profesionist. Am experimentat acea legatura speciala care se leaga intre cosmetician si client(a) si intr-un final ne-am relaxat cu tehnici de masaj facial.

cursuri-cosmetica-3

Urmatoarele luni ale cursurilor de cosmetica se anunta sa fie pline de noi informatii – chimia cosmetica (cum ne dam seama de calitatile unui produs, cum si cand il recomandam clientelor noastre), marketing si psihologie si nu in ultimul rand notiunile introductive despre make-up. In paralel vom continua orele de practica pentru cosmetica faciala si cosmetica decorativa (epilat, pensat, vopsit).

Alatura-te discutiei!

comentarii

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail