Te-ai decis ca este timpul pentru o schimbare in viata ta si esti gata sa dai dovada de curaj si sa iti urmezi pasiunea, sa te inscri la cursuri de cosmetica. Te felicitam si vrem sa iti venim in ajutor cu informatii care sa te ajute sa transformi aceasta decizie intr-un real succes. Din acest motiv am scris acest articol, care nu e menit sa te descurajeze, ci sa iti dea mai multa incredere pe masura ce vezi ca aceste piedici nu se aplica in cazul tau. Iata care sunt „nepotrivirile” care pot face ca o cariera in cosmetologie sa nu ti se potriveasca:

  •  daca nu poti lucra pe un program flexibil

Dincolo de avantajele unui program flexibil, exista si dezavantaje. De exemplu, o cariera in cosmetica poate presupune sa lucrezi seara, dupa ora 18. Daca din orice motiv, fie ca este vorba de obligatii in familie sau de preferintele tale personale, nu poti lucra dupa un program flexibil, atunci este posibil ca decizia de a urma cursuri de cosmetica sa nu fie potrivita.

  • daca rabdarea nu este punctul tau forte

Toate persoanele care au trasformat pasiunea pentru cosmetica intr-o cariera de succes si-au construit portofoliul de clienti cu multa rabdare. Inceputul carierei in cosmetologie este dificil, iar succesul va parea o iluzie pentru ceva timp. Daca nu poti avea rabdare pana treci peste dificultatile inerente debutului in cariera, cursurile in cosmetica ar putea sa nu te duca la succes.

  • daca nu cunosti piata angajatorilor si nivelul salariilor

Pasiunea pentru cosmetica este necesara pentru a avea succes, dar nu este suficienta. O cariera trebuie planificata, iar primul pas consta in studierea pietei in care vei intra. Venitul financiar la inceputul carierei este destul de mic. La aceasta problema se adauga si efortul de a atrage si mentine clienti. Aceste situatii demotivante trebuiesc asumate, in caz contrar cursurile de cosmetica ar putea sa nu fie cea mai buna optiune.

  • daca nu reusesti sa vezi jumatatea plina a paharului

La inceput se poate intampla sa treaca zile intregi intre programari. Este important sa iti menti focusul si sa privesti imaginea de ansamblu, altfel cariera in cosmetica ar putea sa nu fie potrivita pentru tine.

  • daca nu dispui de energie pentru a invata tot timpul ceva nou

Tehnicile in ingrijirea cosmetica evolueaza permanent, in ritm rapid, astfel incat tot timpul va fi ceva nou de invatat. Cursul de cosmetica este doar primul pas, dupa care te vor ajuta sa ti pasul cu noutatile participarile la targuri si seminarii de profil. Daca nu poti investi timpul si resursele necesare pentru a sta la curent cu noutatile din domeniu, cursurile de cosmetica ar putea sa nu fie cea mai buna alegere.

  • daca pana acum ti-ai schimbat des locul de munca

Sa-ti schimbi locul de munca este cea mai la indemana solutie atunci cand intervin greutatile, insa nu este si cea mai buna varianta. Un angajator devine suspicios cand pe CV-ul tau apar 4 angajatori intr-un singur an. De asemenea, fiecare schimbare a locului de munca inseamna 2-3 pasi inapoi in cariera. Daca obisnuiesti sa schimbi des locul de munca, cariera in cosmetologie ar putea sa nu fie cea mai buna alegere pentru tine.

Alatura-te discutiei!

comentarii

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail