Cosmetologia presupune relationarea cu oamenii la un nivel mai profund decat majoritatea meseriilor din prezent. Clientul va avea nevoie de un profesionist, prieten si confident in acelasi timp. Personalitatea unui cosmetolog trebuie, de multe ori, sa fie ca un “cameleon”, totodata pastrandu-si propriile principii si valori.

Mai jos sunt cateva caratersitici care noi, la Scoala de Cosmetologie Apiestetic, consideram ca sunt esentiale pentru o persoana care decide sa urmeze cursuri de cosmetica pentru o viitoare cariera in cosmetologie:

 • compasiune
 • buna ascultatoare
 • emapatie
 • grijulie
 • sa iubeasca relationarea cu oamenii
 • deschisa la minte
 • rabdatoare
 • profesionala
 • sincera
 • discreta
 • dorinta permanenta de a se perfectiona si de a afla lucruri noi
 • atitudine pozitivasiguranta
 • intuitie

Atunci cand vei incepe sa lucrezi ca si cosmetolog trebuie sa dai dovada de compasiune, empatie, grija si discretie, fiindca viitorii tai clienti se vor deschide catre tine. De aceea, trebuie sa fii si o buna ascultatoare. Lucrand la un nivel foarte intim si personal cu pielea clientilor tai, trebuie sa dai dovada de incredere si profesionalism. Clientul are nevoie sa stie ca este “pe maini bune”. De asemenea, trebuie sa intuiesti personalitatea clientului tau si sa te mulezi dupa nevoile acestuia. Este necesar sa sti sa iti spui parerea ta de profesionist tinand cont de dorintele clientului. Un cosmetolog bun intotdeanuna va veni cu sfaturi si nu va “certa” clientul atunci cand acesta greseste.

Recomandarile pe care le faci in calitate de profesionist trebuie sa fie cat mai sincere, sa nu tina cont de procentul oferit la vanzarea produselor, ci de nevoile clientului din fata ta.

Alatura-te discutiei!

comentarii

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail